Peynir Akarları

Depolama Zararlıları Olarak Peynir Akarları

Peynir akarları , renksiz, beyazımsı gövdeleri ve hafif kahverengimsi dört bacağı bulunur. Özellikle gıda endüstrisinde büyük zararlara neden olabilecek zararlılar olarak görünürler.
Ancak bazı durumlarda peynir yapımında da faydalı bir şekilde kullanılırlar. Şirketlerde veya özel hanelerde bu sürecin dışında akarlar meydana gelirse, mümkün olan en kısa sürede bunlarla mücadele edilmelidir.

Peynir Akarları

Peynir Akarlarından Potansiyel Hasar

Peynir akarları çoğunlukla peynir, jambon, un, tahıl veya hayvan yemi gibi yiyeceklere saldırır onları insanlar ve hayvanlar için yenmez hale getirir. Akarlar ile enfekte olmuş ürünlerin tüketimi ciddi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Ek olarak, akar dışkısı ve tüy dökme kalıntısı hassas kişilerde genellikle alerjileri tetikler. Bu nedenle, istila edilmiş yiyecekler her durumda imha edilmelidir.

Peynir Akarlarıyla Mücadele

Peynir akarları yalnızca nemli yerlerde ve yiyeceklerde ortaya çıkar. Kuraklığa son derece duyarlıdırlar ve ölürler. Evlerdeki depolama odaları etkilenirse, uygun depolama koşullarının oluşturulması bu nedenle önemlidir. Nem % 60’ın altında ve alt tabaka nemi en fazla% 14 ise akarların yiyeceğin üzerine yerleşmesi mümkün değildir. Ayrıca et, peynir ve benzerleri açık tutulmamalıdır. Sıkıca kapatılabilen plastik kaplar idealdir. Bunlar, yemeğinizi yalnızca peynir akarlarından değil, aynı zamanda sıçanlar veya hamamböcekleri gibi diğer haşerelerden dekorur.
Bulaştıktan sonra yiyecekler tekrar tüketilmemeli ve atılması gerekir. Ek olarak, yeni ürünler depolanmadan önce etkilenen alanlar iyice temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Peynir Akarları
Başa dön