Akar (Mite) İlaçlama

Akar (Mite) İlaçlama

Akar (Mite) ilaçlama Ankara‘nın her bölgesine 7/24 hizmetimiz vardır. Akar (Mite) gözle görülemediği için oldukça can sıkıcıdır, onların varlığını önleye bilmek yapılması gerekenler vardır fakat bazen yetersi kalınır. Bu gibi durumlarda Akar (Mite) ilaçlama tek ve kalıcı çözümdür.

Akar (Mite) Tanıyın ve Önlem Alın

Akarlar (Miteler), araknidlerin bir alt sınıfıdır ve yaklaşık 50.000 türle tür bakımından en zengin gruptur. En küçük akarlar yalnızca yaklaşık 0,1 mm uzunluğundadırlar.
En iyi bilinen ve en yaygın türü, ev tozu akarıdır. İnsanlarda alerjik reaksiyonlara ve astıma sebep olabilir. Uyuz olarak da bilinen ve buna sebep olabilen mezar akarı ve ev tozu akarı da yaygındır.
Tipik alerjik reaksiyon belirtileri arasında kaşıntılı gözler, burun akıntısı ve kırmızımsı cilt bulunur. Akarlar (Miteler) ısırıkları, çok kaşıntılı olabilen küçük, kırmızımsı ve şişmiş lekelerle karakterizedir.
Evdeki akarlardan kaçınmak neredeyse imkansızdır çünkü hava, giysi ve saç yoluyla içeri girerler. Bununla birlikte, akar sayısını olabildiğince düşük tutmak için daireyi hijyenik olarak temiz tutmalısınız. Buna düzenli süpürme, toz alma ve havalandırma dahildir. Özellikle vakumlama sırasında çok fazla toz havaya uçtuğu için pencereler açılmalıdır.

Akarlar (Miteler), özellikle alerjisi olanlar için büyük sorunlara neden olur. Burun akıntısı ve gözlerde kaşıntı gibi semptomlar, ev tozuna karışan akarların solunum yollarına atılmasıyla tetiklenir.
Akarlar esas olarak yataklar, şilteler veya yastıklar gibi tekstil ürünlerinde yaşadıklarından, onlarla uzun süre doğrudan temas kurarız. Bu, onlarla doğrudan mücadele etmeyi veya ortadan kaldırmayı zorlaştırır. Havadaki akar atılımlarının konsantrasyonu, sıcak aylarında en yüksek seviyededir. Buraya kadar nispeten hızlı bir şekilde çoğalırlar ve düşük hava konsantrasyonu nedeniyle ölürler. Kalıntıları ve dışkıları kurur, parçalanır ve havada taşınan ev tozu ile karışır.

Akarlara Karşı İpuçları

Akarları (Mitelerı) kontrol etmek kolay değildir veya sadece dolaylı olarak elimine edilebilir. Örneğin, yataklar veya şilteler kötü bir şekilde etkilenirse, iyice temizlenmeleri veya hatta değiştirilmeleri gerekir. Uygun ihtiyati tedbirleri almak çok daha kolaydır.

Akar (Mite) İlaçlama

Düzenli Havalandırma

Akarlar (Miteler) nispeten yüksek sıcaklıkları ve nemi tercih ettikleri için özellikle yatakları tercih ederler. Bu, düzenli havalandırma ile önlenebilir ve akarların yayılmasını zaten önemli ölçüde sınırlandırır. Günde 1-2 kez 5-10 dakika havalandırmak en uygunudur.

Yatak çarşaflarını değiştirilmesi

Daha önce de belirtildiği gibi, toz akarları yataklara ve yastıklara yuva yapmayı tercih eder. Bu, nevresim ve çarşafların düzenli olarak değiştirilmesini ve yıkanmasını zorunlu kılar. Bunu yapmazsanız, cilt pulları, toz, ter ve benzerleri hızla birikir ve bu da akarlar için mükemmel bir üreme alanı oluşturur. Bu nedenle sadece yuva yapmakla kalmazlar, birde çoğalırlar. Tüm miteler öldürmek için kullanılmış yatak çarşaflarını en az 60 °C’de yıkanmalıdır. Ayrıca, özellikle alerjisi olanlar için yıllık yatak temizliği çok faydalıdır.

Akar (Mite) İlaçlama
Başa dön