Böcek Kontrolü Nedir?

Peki böcek kontrolü nedir? “Böcekler”, insanların evlerini veya işyerlerini istila ederek, bir hastalığa veya hastalığın bulaşma riskini artırdığı için istenmeyen olarak kabul edilen herhangi bir haşere, kemirgen veya vahşi yaşamdır. Bu nedenle böcek kontrolü, zararlıları evden veya iş yerinden caydırıcı veya kovucu kullanarak uzak tutmak veya uzaklaştırma süreci olacaktır.
Haşere kontrolü terimi genel olarak haşerelerin kontrolü ve önlenmesi ile bağlantılı olarak gerçekleştirilen tüm hizmetleri içerir. Çeşitli haşerelerin yaşam tarzları ve hareketleri hakkında geniş bilgiye ek olarak, onlarla mücadelede yer alan kimyasal, fiziksel ve biyolojik süreçler hakkında kapsamlı uzman bilgisi gereklidir.

Böcek Kontrolü Nedir?

Haşere Grupları

Tanım gereği hayvanlar, mikroorganizmalar ve ayrıca bitkiler flora, fauna veya insanlara saldıran ve onları etkileyen zararlılar olarak kategorize edilir. Örneğin, ürünler veya ürün stoklar saldırıya uğrarsa ve bundan dolayı kullanılamaz bir hale gelirse veyahut da değerinde bir düşüş olursa, sözde ürün veya stok zararlılarından söz edilir. Diğer yandan, haşereler insanların veya evcil hayvanların sağlığını tehlikeye atıyorsa, sağlık veya hijyen zararlıları olarak sınıflandırılırlar. Üçüncü grup, sözde zararlılardır. Bunlar ne insanlar ne de hayvanlar için tehlikeli değildir, ancak eşekarısı ve karıncalar gibi rahatsız edici veya rahatsız edici olarak algılanırlar. Öte yandan, pek çok insanın kendilerini tehdit altında veya zarar görmüş hissettiği örümcekler, ekosistemde önemli bir rol oynadıkları için faydalı böcekler olarak kabul edilir.
Maddi zararlılar ahşaba, kağıda, tekstile, deriye ve postlara saldırır. İyi bilinen mümessiller, örnek olarak tahtakurusu, halı böceği, elbise güvesi veya pirinç böceği.
Depolama zararlıları un, meyve, kabuklu yemişler, süt ürünleri ve gayet aşırı derecede besin ürünlerine hücum eder. Fakat bir kaide olarak ekmek böcekleri, mısır böcekleri ve benzerleri ilk olarak endüstride meydana gelir ve burada büyük zayiatta sebep olur.
İstisnalar hem depolama hem de hijyen zararlıları olarak sınıflandırılan sıçanlar, fareler ve hamamböcekleridir.

Böcek Kontrol Yöntemleri

Mücadele edilmesi gereken haşerelerin türüne göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. Profesyonel haşere kontrolörlerinin ustalaşması gereken biyolojik, kimyasal ve fiziksel önlemler arasında temel bir ayrım yapılır. Biyolojik önlemler, zararlıların doğal düşmanlarının kullanılmasıyla karakterize edilir ve bu nedenle özellikle çevre dostudur. Ancak bu yöntem hızla sınırlarına ulaşır. Sözde parazittik yaban arıları, örneğin güvelere karşı çok etkili, sürdürülebilir ve ekolojik olsalar da, fareler için doğal bir çözüm değildir. Kimyasal böcek ilaçları, sıçanlar, fareler, hamamböcekleri veya tahtakurusu vb. İle etkili bir şekilde mücadele etmek için vazgeçilmezdir.

Profesyonel bir böcek ilaçlama hizmeti, haşerelerin önlenmesi ve kontrol altına alınmasında da çok yardımcı olabilir. İçeride zararlı olup olmadığını belirlemek için binaları inceleyebilirler, bazen ev sahibi olarak kesin olarak bilmek zordur. Sadece sesler duyduğumuzda böcek olabileceğinden şüpheleniriz, fakat bazen dışkı gibi kanıtlar görebiliriz.
Haşere kontrolünün amacı, esasen, insanların yaşadığı veya çalıştığı alanlardan herhangi bir böcek veya vahşi yaşamı ortadan kaldırmaktır. İnsani yöntemler daha popüler hale geliyor ancak işe yaramayacakları durumlar olabilir. Her şeye rağmen amaç, bu böceklerin neden olduğu yapısal veya diğer hasarları önlemek (veya en aza indirgemek) ve insanlara hastalık yayma riskini azaltmaktır. Kısaca böcek kontrolü nedir? sorusunun cevabı bu şekildedir.

Böcek Kontrolü Nedir?
Başa dön