Güve İlaçlama

Güve ilaçlama güvelerin yayılması ve çoğalmasını önlemek amacıyla hızlı ve kalıcı şekilde yapılmalıdır. Güveler sağlık açısından risk oluşturmasa da larvalarının giysilere, kumaşlara, kürklere, deri ve halılara verdiği zarar nedeniyle can sıkıcıdır. Yiyecek rezervlerinize yumurta bırakmak için saldıran güveler de öyle. Hem larva durumunda (tırtıl), hem de yetişkin durumda, farklı türdeki güveler hasara neden olur. Uçan güvelerin ortaya çıkmasından önce bile ciddi hasara neden olabilirler. bir güve probleminin önlenmesi bu nedenle önemlidir.

Güveler Nasıl Tanınır?

Ortak noktaları, insanlar tarafından zararlı kabul edilmeleridir.
Biri giysilere, diğeri liflere saldıran, bir diğeri ise gıda güveleri olan ve gıda stoklarına saldıran 2 aileyi ayırt etmeliyiz.
Evlerde, bir güve sorununun ilk belirtileri, saklama dolabının arkasındaki un paketinden çıkan doku hasarı veya güvelerdir, ancak genellikle başka belirtiler de vardır:

 • Yetişkin güveler (uçmaz; genellikle sürünür)
 • Kurt şeklindeki larvalar (güve tırtılları)
 • Güve larvalarının yaşadığı tüpler veya ipek kutular
 • Larvaların güvelere dönüştüğü ipek kozaları (Pupa)
Güve ilaçlama

Güvelerden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Güvelerin açık bir pencere veya kapıdan girmesini önlemek zordur. Işık güveleri çekeceğinden, geceleri pencereler açıkken perdelerin kapatılması veya sineklik kullanılması tavsiye edilir.
Güveler, içeri girdikten sonra, giysilerin veya diğer tekstil ürünlerinin depolandığı karanlık, kalabalık olmayan yerlere yumurta bırakır.
Yüksek riskli alanlar: misafir odaları, az kullanılan gardıroplar veya dolaplar ve yatak altı. Güveler evin saçaklarında bulunan kuş yuvalarına çekildiği için tavan araları da riskli yerlerdir.
Kirli giysiler ayrıca güveleri de çeker, bu nedenle giysilerinizi kaldırmadan önce daima yıkayın.
Kıyafetleri veya kumaşları uzun süre saklamanız gerekiyorsa, bunları kapalı plastik torbalarda veya valizlerde saklayın.
Güve yumurtalarını çatlamadan önce temizlemek için ulaşılması zor yerleri (örneğin; Mobilya altları) düzenli olarak vakumlayın.

Güve İlaçlama Yöntemleri

Kimyasal güve kovuculara dayalı çözümlerimiz, istila edilmiş alanlarda böcek ilaçlarının mantıklı kullanımını içerir. Bu işlem, yüzey spreyleme veya ortam havasına dayalı olarak farklı şekillerde uygulanabilir.
Etkilenen tüm alanların uygun şekilde işlenmesini sağlamak için mobilyaların taşınması, halıların ve kilimlerin kaldırılması da gerekebilir.
Müşterilerimize, böcek ilaçlama uygulamadan önce etkilenen bölgedeki dağınıklığı gidermelerini ve tüm halıları iyice süpürmelerini tavsiye ediyoruz.

 • Yüzey püskürtme; İnsektisit muameleleri için yüzey püskürtücüler, tipik olarak soruna neden olan türler olarak giysi güveleri veya halı zararlıları tanımlandığında kullanılır. Bu işlem genellikle tekstil zararlılarının beslendiği alanlarda kullanılır.
 • Oda havası spreyi; Tavanlarda, duvarlarda veya mobilyalarda görülen güveleri veya böcekleri öldürmek için oda havası spreyleri kullanıyoruz. İstila edilmiş dokuya nüfuz etmeyi sağlamak için diğer yöntemlerle birlikte kullanılmalıdırlar.

Kıyafet Güvesi Sorunu

Kıyafet güveleri ve diğer tekstil zararlılarının istilasına ilişkin işaretler genellikle yün veya ipekten yapılmış halılarda, battaniyelerde ve giysilerde veya doğal olarak oluşan diğer herhangi bir tekstil ürününde bulunur.
Düzenli denetimler, tekstil zararlılarının hızlı ve etkili bir şekilde işlenmesini sağlamak için bir sorunu yeterince erken tespit etmenize yardımcı olacaktır. Bu, kırılgan ve yüksek değerli eşyaların yanı sıra deri ciltli kitaplar ve müzik aletlerinin uzun vadede zarar görme riskini azaltacaktır.

Hitit ilaçlama, teknisyenleri, güveleri tedavi etmek için birçok güçlü böcek ilacı kullanır ve temel bir tedavi sağlar. Hızlı, verimli ve uygun fiyatlı servis sunarız. Garantili güve ilaçlama ile kesin çözüm.

Güve Aktivitesi

Güve istilasından kaynaklanan hasar belirtileri, başladıktan uzun süre sonra görünebilir. Kıyafet güveleri ve halı böceği larvaları, huzur içinde beslenmek için halılara girerler ve az geçişin olduğu karanlık alanlara giderler. Bu nedenle, özellikle söz konusu alanlar düzenli olarak temizlenmezse, bir güve istilası yıllarca fark edilmeyebilir.
Evinizde veya iş yerinizde risk altında olabilecek eşyalar olsa da, bir sorunu erkenden belirlemek için bunları düzenli olarak incelemeniz zorunludur.
Güve deliklerini şuralarda bulabilirsiniz:

 • Doğal kumaş veya deri giysiler
 • Kilim
 • Perdeler
 • Deri kaplı kitaplar ve nesneler
 • Müzik Enstrümanları

Güve İstilasının Belirtileri

 1. Genellikle pencerelerin etrafında bulunan halı böcekleri veya tekstil güveleri gibi canlı veya ölü yetişkin böcekler bir istila işaretidir. Varlıklarını doğrulamak için, altındaki halının durumunu kontrol etmek için ağır mobilyaları hareket ettirin. Mobilyaların arkasında veya altında koşan veya uçan güveleri arayın.
 2. Dışkı ve tüy dökümü kalıntıları; Halı böcek larvaları, yaklaşık bir tuz tanesi büyüklüğünde dışkı topakları üretir ve kahverengi tüy dökümü zarfları bırakır. Bunlar, istilanın menşe alanında yoğunlaşmıştır. Mobilyaların altını, süpürgeliklerin etrafını ve köşeleri görmek için halılarınızı kaldırın ve böcek pisliği arayın. Hasarlı alanlar için aynı alanlardaki halının yüzeyini inceleyin. İplikler ve ipek kozalar gibi diğer izleri de görebileceksiniz. Süpürürken kilim üzerinde herhangi bir anormal aşınma fark ederseniz, bu sizi uyarmalı ve daha fazla inceleme yapmanız için sizi yönlendirmelidir.
 3. Güve larvaları; tekstil zararlıları, rahatsız edilmeyecekleri sessiz, karanlık yerlerde saklanmayı tercih eder. Özellikle altına saklanmak için sık sık taşınmayan büyük mobilyalara bayılırlar. Ayrıca gardıroplarda veya dolaplarda da bulunabilir.
 4. Güve yumurtaları; Genellikle hava kanallarında, dolaplarda, gardıroplarda, mobilyaların altında, ayrıca tekstil ve kumaşlarda bulunurlar.

Güve Hasarı

Güveler genellikle halılar, goblenler, kilimler, deri ciltli kitaplar, döşemeli mobilyalar, ipek ve tüylü giysiler veya eşyalar gibi doğal kumaşlara çekilir. Varlıkları genellikle etkilenen bölgenin etrafındaki böcek kalıntılarıyla tanımlanır.

 1. Yünlüler; Genel olarak, birkaç ay boyunca dolaplarda korunmadan saklanan işlenmemiş yünlü giysiler, güve saldırısına karşı daha savunmasızdır. Sık sık ve düzenli olarak yıkanan veya çamaşırhanede temizlenen yünlü giysilerin, ağır istila durumu dışında, tekstil zararlıları tarafından zarar görmesi olası değildir.
 2. Örme ürünler; Kumaşlar ve örme ürünler üzerindeki güve delikleri genellikle düzensiz şekildedir. Atkı, küçük tırtılların bitkilerin yapraklarına verebileceği zarar gibi, genellikle ciddi şekilde zarar görür ve yenir.
 3. Risk altındaki diğer öğeler; yastıklar, şilteler, minderler ve kuş tüyü veya at kılı ile kaplanmış mobilyalar dahil. Doğal kıllardan yapılan fırçalar ve müzik aletleri için kılıflar (özellikle uzun süre saklanırsa) da zarar görebilir.

Şirketimiz güve istilasını hızlı ve güvenli bir şekilde sona erdirmek için gereken tüm uzmanlığa sahiptir. Güve ilaçlama hizmetimiz sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır.

Güve İlaçlama
Başa dön