Dairede Küf Var Mı?

Dairede küf var mı? sorusunun cevabı olarak kısaca; Küf genellikle nem ve oda sıcaklığının çok yüksek olduğu yerlerde oluşur. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Ya inşaat kusurları ya da ev veya apartmanda hasar var, veyahut da nem ve sıcaklık kontrolü yeterli değildir.

Küf Oluşumunun Nedenleri

Özellikle eski evler inşaat kusurlarından veya sızdıran çatılar, borular veya yapısal hasarlardan mustariptir. Ek olarak, zayıf ısı yalıtımı vardır, bu da apartman veya evin sıcaklığını kontrol etmeyi neredeyse imkansız kılar. Küf, yaklaşık% 60 nemden oluşur. Yaşam alanlarında bu değer aşılmamalıdır. Banyoda veya mutfakta nem kaçınılmaz olarak bu değerin üzerine çıkar. Ancak uygun havalandırma ve ısıtma ile bu durum yalnızca kısa bir süre için geçerli olmalıdır.

Çok Sıcak Odalarda Küf Oluşumu?

Yüksek oda sıcaklıklarında küf oluştuğu gerçeği kısmen doğrudur. Nem ve sıcaklık kombinasyonu tehlikelidir. Bununla birlikte, nemin kendisi genellikle soğuk odalarda yoğuşma şeklinde oluşur. Bu nedenle, iç sıcaklık mümkünse asla 16 ° C’nin altına düşmemelidir. Sıcaklık çok düşerse, nem oluşur, güçlü ısınma nedeniyle sıcaklık tekrar yükselirse küf oluşumu için en uygun koşullar oluşur. Bu nedenle, kullanılmayan odaların tamamen soğumasına izin vermeyin, ancak yaklaşık 18 ° C sabit bir sıcaklık sağlayın. Yaşam alanları için 19 ° C ile 22 ° C arası sıcaklıklar tavsiye edilir.

Gösterge Olarak Gümüş Böceği (Silverfish)

Gümüş böceğini herkes bilir. Sıcak ve nemli bir yere yerleşmeyi severler. Banyo veya mutfak bu nedenle onlara en uygun yaşam koşullarını sunar. Deri, saç, macun, duvar kağıdı ve tabii ki küf pullarıyla beslenirler. Dairede gümüş böceği bulursanız, önce odanın daha iyi havalandırıldığından ve temizlendiğinden emin olmalısınız. Sorun kendiliğinden çözülecektir. Bununla birlikte, gümüş böceği düzenli olarak ve / veya büyük gruplar halinde ortaya çıkarsa, bu, örneğin duvar kağıdının altında büyük ölçekli küf oluşumunun bir işareti olabilir.

Dairede Küf Var Mı?

Küfü Çıkarın

Dairede küf alanları olan alanlar kesinlikle bir profesyonele bırakılmalıdır, çünkü bu gibi durumlarda genellikle ortadan kaldırılması gereken temel kusurlar vardır. Küf oluşumu, yalıtım eksikliği gibi yapı kusurlarından kaynaklanıyorsa, kalıcı başarı elde etmek için kalıbı çıkarmak yeterli değildir. Ayrıca, uzaklaştırma sırasında ortaya çıkan küf sporları sağlığınız için bazı olumsuzluklara neden olabilir.

Dairede Küf Var Mı?
Başa dön